A járvány kitörése óta a Toastmasters klubok tisztségviselői rendszeresen kapnak tájékoztató és segítségnyújtó leveleket az “anyahajóról”, a Toastmasters International-től.
Például:
-
A versenyek online kerülnek megrendezésre.
-
Hogyan szervezzünk online találkozót?
-
Hogyan vegyünk részt online találkozókon?
(A tagok ezekről a témákról a hivatalos honlapon, illetve Facebookon tájékozódhatnak.)
Hogyan kezelik ezt a megváltozott helyzetet a klubok? Ebben a cikkben a győri klub helytállásáról fogok tudósítani, és kitekintésként mesélek egy Toastmastershez kapcsolódó online rendezvényről, melynek megálmodója Lukas Liebich, district igazgató.
2020. április 2-án, az első győri online est kezdetén Medgyesi Zoli, tagságért felelős alelnök az online találkozókon való részvételről tartott nekünk tájékoztatást. Zoli előadásából megtudtuk milyen a megfelelő öltözet, háttér, hogy fontos a pontosság, és a nyugodt környezet. Ezután Zoli a technikai feltételekkel kapcsolatban a fényviszonyokról és hangról való tudnivalókat ismertette velünk. Végezetül mondott pár szót a Zoom alkalmazás használatáról, melynek segítségével az online találkozó megvalósult.
Természetesen most sem maradt el a bemelegítés: pozitív szavakat mondtuk egyesével, mindenki az előtte mondott szó utolsó betűjével kezdődő szót mondott. A házigazda, Nagy Gizke már ezzel a feladattal is meghitt hangulatot teremtett az esten.
A miértjét (#MyWhy) ez alkalommal Hancz Tamás mondta el. Tamás azt a célt tűzte ki maga elé, hogy nyaralás helyett olyan életet szeretne felépíteni magának, amiből nem érdemes megszökni. Ennek részeként csatlakozott klubunkhoz. A stafétát Nagy Gizkének adta át.
Kiss Anikó „Az egyetlen igazi luxus” című beszédében kommunikációs stílusáról elmélkedett az alábbi témák mentén: kik vagyunk mi, mi áll jól nekünk, és merre tartunk. Így mutatta be inspiráló beszédében Anikó, hogy lett ő félénk kislányból középvezető. A végére kiderült mi Anikó szerint az egyetlen igazi luxus, amit megengedhetünk magunknak: a stílus.
Szabó Krisztián „A világ változik, de a klubunk marad” címmel mondott rövid pohárköszöntőt, melyben a győri klub érdemeit sorolta: körülbelül 1 hét alatt átálltunk az online találkozóra, és tagjaink együtt fejlődnek, hogy kitartással jó előadóvá és/vagy jó vezetővé váljanak.
Daliás Tibor „Galileo 2020 ESA GNSS” című beszédében a navigációs rendszerek világába kalauzolt el bennünket, így megtudtuk, hogy a Galileo az európai fejlesztésű navigációs rendszer neve.
A szavazatok alapján a legjobb beszédet Kiss Anikó tartotta. Gratulálunk!
A rögtönzésvezető, Pánczélné Kovács Gabriella azt a feladatot adta a rögtönzőknek, hogy beszéljenek arról, mi jut eszükbe a kapott kulcsszavakról, illetve kifejezésekről. A legjobb rögtönző, Lányi Roli arról osztotta meg velünk gondolatait, hogy „üres tányérból nem lehet enni adni”.
2020. április 16-án, a második győri online estre Medgyesi Zoltán, házigazda állította össze a szerepvállalók csapatát, aki felléptek a „bizalom online színpadára”.
A miértjét (#MyWhy) Nagy Gizke mondta el: a gyerekkori szavalóversenyek világa után, felnőttként hallott a Toastmastersről, ahova a közösség és a fejlődési lehetőség miatt jár rendszeresen. A stafétát S. Kovács Adriennek adta át.
Bányai Gábor (aki az alakuló soproni klubból érkezett) „Élet a komfortzónán kívül” című beszédében elmesélte, hogyan jutott el a Budapest-Bamako Rallyra, és milyen élményekkel gazdagodott.
Daliás Tibor „Starlink – Gyöngysorok az égbolton” címmel tartott beszédet. Tibi mesélt a műhold projektről, mely aktuális téma volt. Tibi beszédje később, a megtartása után körülbelül 26 órával ismét összehozott bennünket: több tagunk együtt követte az elhaladó – fénylő pontként megjelenő – műholdak vonulását az égbolton.
A szavazatok alapján a legjobb beszédet Bányai Gábor tartotta. Gratulálunk!
A rögtönzésvezető, Mikóczi Krisztina kérésére a résztvevők értékesítettek: a célszemélyekhez nem illő termékeket. A legjobb rögtönzésben Kiss Anikó sikeresen adott el anyósának egy láthatatlanná tevő köpönyeget.
Az előbbi köpönyeg képletesen tényleg Anikónál volt: ő vállalta ez alkalommal az est végéig titkos főértékelő szerepét.
Mind a két online est jól sikerült, a házigazdák kézben tartottak mindent, a résztvevők sikeresen biztosították a technikai feltételeket saját maguknak, a beszédeket ülve tartották meg az előadók, a rögtönzések igazodtak az online térhez, és a végére már egészen megszoktuk a „néma tapsot”, melyet a kezek felemelése, és forgatása jelképezett.
Hasonló lendülettel folytatjuk klubestjeinket, a járványhelyzet végéig az online térben.
És ahogy bevezetőben ígértem, most egy Toastmastershez kapcsolódó rendezvényről írok, melynek menete nem egyezik meg a klubtalálkozók menetével. A Storytellers' Sundays online rendezvény 2020. március 22. óta létezik, házigazdája Lukas Liebich, nyelve angol. A hetente jelentkező online eseményen előre meghívott előadók az adott heti esemény témájához kapcsolódó történeteket osztanak meg a résztvevőkkel. Az esemény következő blokkja az ún. „open mic”, amikor bárki elmondhatja saját kapcsolódó történetét. (Én az utóbbi kifejezéssel a slam poetry esteken találkoztam először, ott a versenyzők színpadra lépése előtt vagy után van lehetőség saját slam poetry szöveg előadására, kötöttségek nélkül (versenyen kívül).)
A rendezvényt a témához kapcsolódó szavazások színesítik két előadás között, melynek eredményét is megosztják velünk.
Néhány példa:
-
Szeretsz randizni?
A legtöbb szavazatot kapott válasz: Oké a dolog, mint például hattyúkat etetni.
-
Számodra milyen a randizás a járvány idején?
A legtöbb szavazatot kapott válasz: Nehezebb.
-
Gondolod, hogy szenzációs akcentusod van?
A legtöbb szavazatot kapott válasz: Én nem hallom, de úgy tűnik az emberek imádják.
-
Milyen formában kommunikálsz a legkönnyebben?
A legtöbb szavazatot kapott válaszok: Hang és testbeszéd.
-
Milyen képességet szeretnél elsajátítani 5 perc alatt?
Válaszlehetőségek:
-
póker
-
kenyérsütés
-
mókusfőzés
-
történetmesélés
-
A Storytellers' Sundays 5. eseménye április 19-én, vasárnap kerül megrendezésre. Az eddigi témák a következők voltak, illetve lesznek: 1. Randizás, 2. Az élet értelme, 3. Nehéz döntések, 4. Hazugságok, hazugságok, hazugságok, 5. Oops, I did it again! (ha valaki nem ismerné: egy Britney Spears szám, jelentése: upsz, megint megtettem), 6. Maradj nyugodt
A 4. esemény él bennem a legélénkebben: elhangzottak történetek multinacionalitásról, bennfentes kereskedelem helyett bennfentes randizásról, Irán igazi arcáról, mókusokról, szerelemről, barátságról.
Érdeklődve várom a következő eseményt.
A rendezvény Facebook és YouTube oldala: https://www.facebook.com/storytellers.sundays.online/
https://www.youtube.com/channel/UCcd_CDolwlSFlljJnh2jM4Q
Ahogy látjátok, a Toastmasters szervezete sikeresen birkózott meg az online találkozókra való átállással. Persze már eddig is léteztek olyan klubok, akik néhány, vagy az összes estjüket online szervezték meg, így a legnagyobb kihívás a csak személyesen találkozó klubokra hárult, akik szintén derekasan helytállnak. Közben pedig tagjaik olyan új képességeket sajátítanak el, melyek ugyanúgy hozzájárulnak a jobb előadóvá és/vagy jobb vezetővé váláshoz, mint az eddigi, Toastmasters klubban megszerzett ismereteik.
A jelenlegi helyzetet is a javunkra fordítva megyünk tovább a fejlődés rögös útján. Tartsatok velünk!
Schneider Évi - Toastmasters Retorika klub Győr, titkár
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.