Torkomban dobogott a szívem, miközben izgatottan vártam, hogy a Győr Toastmasters klub két legfiatalabb tagja - Mikóczi Krisztina és Vasánszki Milán - a Beszélj bátran konferencia színpadára lépjen. Nagyon izgultam értük. Két fiatalért, akik elég bátrak voltak ahhoz, hogy jelentkezzenek erre az eseményre. Kriszti és Milán 2 éve járnak a klubunkba és az 50 alkalomból egyszer sem hiányoztak.
Miközben hallgattam őket, büszkeség töltötte el a szívemet. Még sohasem hallottam ilyen jól beszélni őket. Egyik ámulatból a másikba estem. A félénk, csendes kislány helyett egy magabiztos, gyönyörű, fiatal nőt láttam a színpadon! Milán előadásából pedig az emelném ki, hogy kiválóan megtalálta az egyensúlyt az önbizalom és a beszédhez való alázat között. Arra gondoltam, hogy bizony megérte hétről-hétre eljönniük a Toastmasters klubba, beérett minden, amit ott tanultak. Öröm járta át a szívemet, mert úgy éreztem, hogy a győri TM klub is hozzájárult az ő sikerükhöz.
Kíváncsi voltam, hogy mi zajlott Kriszti és Milán fejében az egész konferenciával kapcsolatban. Feltettem hát nekik pár kérdés ezzel kapcsolatban.
Íme Milán válaszai:
Fotó: Kónya Tamás
K.A.: Miért döntöttél úgy, hogy jelentkezel a Beszélj bátran konferenciára?
V.M.: Nemes cél érdekében cselekedtem. A döntés főleg a motiváció miatt született meg, miszerint teljesíteni akarok, és szeretnék valamit letenni az asztalra, és nem összetörni azt. :)
K.A.: Hogyan választottál témát? Mi inspirált a témaválasztásnál?
V.M.: Tudtam, hogy olyan témát kell választanom, amiben otthonosan mozgok, és ami egyben illeszthető a konferencia szellemiségéhez. Fontos szempont volt a témaválasztásnál, hogy hiteles legyek. Így esett a választás az önkénteskedésre, mások segítésére.
K.A.: Hogyan láttál neki a beszéded összeállításának, megírásának?
V.M.: Először nem voltak terveim, csak gyűjtöttem, hogy miket tudnék felhasználni, és egy idő után kialakultak kisebb részek. Utána ezekkel a részekkel kezdtem el dolgozni. A szívemből szerettem volna beszélni, teljes átéléssel, azzal a céllal, hogy útravalót tudjak adni a közönségnek.
K.A.: Hogyan történt a felkészülés? Mennyi időt gyakoroltál?
V.M.: Rengeteg felkészülés állt a beszéd mögött. Életem egyik legnagyobb projektjének is nevezhetném ezt a beszédet, mivel több hónapos írás és gyakorlást tudhatok a hátam mögött. Utolsó héten még egyszer suliban sem voltam, hogy egy egész napot tudjak gyakorolni a konferencia előtt.
K.A.: Ki segített Neked a felkészülésben?
V.M.: Rengeteg mindenki segített nekem/nekünk. Nagy mennyiségű jó tanáccsal és támogatással látott el a győri Toastmasters klub. Szabó Erikkel, a konferencia megálmodójával is dolgoztunk közösen videóchat formában és személyesen is. Szabó András a testbeszédem fejlesztésében volt segítségemre. Ezek mellett jó barátomnak, Krisztinek is sokat köszönhetek a motiváció fenntartásában.
K.A.: 1-től 10-es skálán mennyire izgultál a beszéd elmondása előtt?
V.M.: Nem feltétlenül mondanám azt, hogy izgultam. Inkább motivált voltam, hogy kiálljak, és megmutassam, hogy fiatalként, én is képes vagyok valami maradandót alkotni.
K.A.: Volt valami technikád, ami hozzásegített ahhoz, hogy ne izgulj fellépés előtt?
V.M.: Zene és tánc. Angolban van egy mondás: "Dance like noone is watching", ami magyarul annyit tesz, hogy táncolj, mintha senki nem látna! Ez a technika felszabadít minden fajta nyomás alól, és jó érzés, amikor meglát valaki akkor felveszi a ritmust, nem pedig nevet. Itt ez történt, a színpad mögött a segítőkkel és a fellépőkkel saját tánc klubbot alakítottunk a beszédem előtt.
K.A.: Mit éreztél, amikor kiálltál a reflektor fénybe?
V.M.: Amikor kiálltam a színpadra, végigmértem a rengeteg embert, és éreztem, hogy jól fogok teljesíteni. Köszönhető ez annak talán, hogy a beszédem kezdetét, kevés túlzással, több ezerszer elpróbáltam, hogy hatásos legyen és meglegyen az alaphang.
Fotó:Kónya Tamás
K.A.: Ha egy mondatban össze kellene foglalnod, mi volt a beszéded üzenete?
W.M.: Segítsük a másikat mindenáron
K.A.: 2 éve vagy tagja a győri Toastmasters klubnak. Hasznát vetted az ott tanultaknak?
V.M.: Igen, a Toastmasters sokat segített. Egyrészt volt már tapasztalatom abban, hogy hogyan kell megírni egy beszédet, másrészt pedig nem volt ismeretlen az érzés, hogy milyen nyilvánosan beszélni.
K.A.:Ki kísért el a konferenciára?
V.M.: Az Anyukám kísért el a konferenciára.
K.A.: Milyen visszajelzéseket kaptál? Mi volt a számodra legértékesebb visszajelzés?
V.M.: A visszajelzések nagyon pozitívak voltak. Tanárok, újságírók, gyerekek is mondták, hogy jó volt, és várják a folytatást. Elképesztőnek találták a felnőttek, hogy a közhiedelemmel ellentétben a fiatalok nem csak bulizni akarnak, hanem akár előadást is tartanak 150 néző előtt.
K.A.: Hogy érzed, mit adott Neked ez a konferencia?
V.M.: Megismerkedtem új emberekkel, tapasztalatokat szereztem, és lettek új barátaim is.
K.A.: Mi a következő megmérettetés?
V.M.: Következő megmérettetés az érettségi lesz most nekem. Gőzerővel hajtok az érettségi, és a tovább tanulás felé.
K.A.: Szeretettel gratulálok Neked is a Győr Toastmasters klub nevében! Ahogy mondani szokták, akkor "kéz-lábtörést" - persze csak képletesen - az érettségihez és a felvételi vizsgákhoz.
Kiss Anikó
Győr Toastmasters
elnök
Fotó: Kónya Tamás
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.