Kezdjük a két alapkoncepcióval: a felépítéssel és a tartalommal.
Mi a közös a „Többet akarok tanulni” és „Az ötletek inspirálók” kifejezések között?
Mindkettő egy Toastmasters beszéd értékelése, melyek a beszéd tartalmát emelik ki. Amit a beszélő mond ugyanolyan fontos és hatásos, mint az, hogy hogyan mondja.
Egy zöldfülű beszélőben gyakran felötlenek kérdések arról, hogyan változtassa a beszéde anyagát egy egységes és érdekes prezentációvá. Bár kevés beszélő képes egy „Van egy álmom” szintű beszédet írni, mindannyian össze tudunk rakni egy olyat, mely érthető, jelentéssel bír, és megérinti a hallgatót. Ez egy olyan kihívás, melyet mindannyian teljesíthetünk.
Egy jó beszéd két alapkoncepción nyugszik: 1) A felépítés – a bevezetés, tárgyalás és a beszéd vége, melyek a beszéd fő építőelemei – legyen következetes. Van legalább egy szál, mely végigfut a történeten és összefűzi a részeket egy egésszé. 2) A tartalom – akár személyes történet, akár idézet – kapcsolatot teremt. A közönség olyan tartalomra reagál, mely megérinti őt, vagy személyes értékkel bír.
A következőkben 5 egyszerű tipp következik, hogy azok is, akik még újak a nyilvános beszéd műfajában, könnyűszerrel sajátíthassák el a fenti két alapkoncepciót.
- Legyen kapcsolat a bevezetésed a beszéd többi része között!
A bevezetés egy lehetőség a kíváncsiság felkeltéséhez, az izgalom serkentéséhez. Sejteti a hallgatóság számára, hogy mit tanulhatnak majd a beszédből. A közönség a kapcsolatot figyeli majd a kezdés, és az üzenet többi része között. Ha ezt nem biztosítjuk beszédünk során, megvan a kockázata, hogy összezavarjuk a hallgatóságot.
-
Törekedj az egyszerűségre!
Egy jó történetnek van eleje, közepe és vége. Ne feledd, gyakran ez ilyen egyszerű. Sokkal könnyebb az elemeket összekötni pár főbb ponttal, mint részletek tömkelegével. Egy tipikus 5-7 perces Toastmasters beszéd tökéletes lehetőség arra, hogy pár tömör kulcsgondolatot elmondhassunk, mielőtt a közönségnek elkalandoznak a gondolatai. Kevesebb részlet sokkal nagyobb hatással bírhat, mint a túl sok. A beszélőnek igazából előnye származik abból, hogy a közönség csak rövid ideig képes figyelni. Néhány megalapozott tény elég lehet a hitelesség eléréséhez – nem kell, hogy a téma „szakértője” légy. Vagyis nem kell tömérdek időt a témád kutatására áldoznod.
-
Támaszkodj a saját hangodra és bölcsességedre!
Sokkal egyszerűbb összerakni egy történetet, ha a téma ismert, vagy fontos számodra. Ha előfordul, hogy kutatást végzel a hivatásodhoz vagy hobbidhoz, válassz olyan témát, melyet kényelmesnek vagy elragadónak találsz. Ha valami felkeltette az érdeklődésed, ragadd meg! Ha a tapasztalat révén megtanultál valamit, oszd meg! A közönség könnyebben kapcsolódik olyan beszédhez, melyben érződik az elkötelezettség és a szenvedély.
-
Foglalj bele valami személyeset a beszédedbe!
Az emberek imádják a történeteket, különösen a személyes vonatkozásúakat. A tudomány szerint az agy úgy van programozva, hogy meghallgassa és reagáljon a történetekre. A közönség a szívből szóló beszédekhez kötődik a legjobban.
-
Kösd össze a befejezést a bevezetéseddel!
Egy jó befejezés minden laza szálat elvarr a beszéd végére. A hallgatóság megnyugszik, és teljesnek érzi a beszédet, amikor az előadó egy ötletet vezet fel, ezt alátámasztja információval, és befejezi egy szilárd üzenettel, melyet a közönség magával vihet. Kapcsolódj vissza a bevezetésedhez egy cselekvésre való felhívással, egy vidám befejezéssel, meglepetéssel, vagy egy idézettel. A befejezés valószínűsíthetően a legemlékezetesebb része a beszédnek és ez az, amire egy tipikus hallgató emlékszik majd.
Ezek az alapvető tanácsok segítik a zöldfülű beszélőket, hogy egy olyan beszédet rakjanak össze, mely megragadja a figyelmet, élményt, magabiztosságot, és közönség előtti jártasságot ad az előadónak. Valójában ezek a tippek nagy részt időtlenek, és segítik a beszélőket abban, hogy fejlesszék készségeiket nyilvános beszéd tartásában, akár új, akár tapasztalt Toastmasters tagról van szó.
Forrás: Toastmaster Magazin – Április (2019) – 28.oldal
Író: Judith T. Krauthamer
(Író és társszerzője különböző weboldalaknak és nyomtatványoknak. A marylandi APL Toastmasters Club elnöke.)
Fordította: Sári Dorottya - Győr Toastmasters Retorika Klub, tag
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.